Devir teknoloji devri. Devir hız devri. Devir gençlerin devri. Öğretmen olarak teknolojiyi ne kadar iyi takip edebilir, ne kadar gelişmelere kolay adapte olabilirseniz mesleğinizde o kadar ilerlersiniz. Gecesi gündüzü internette geçen çocukların “bilgisayar açmayı bilmeyen” öğretmeni olmak çocukların gözünde sizi itibarsızlaştıracaktır.
Artık teknoloji taşınabilir cihazlara kayıyor. Biz öğretmenlerin de mesleklerimizi icra ederken cep telefonu-internet ikilisinden azami ölçüde yararlanmamız gerekiyor. Bu nedenle öğretmenlerimizin akıllı telefonlara geçmesi ve iyi derecede kullanabilmesi şart.
Ben de öğretmenlerimizin Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanabilecekleri yararlı uygulamalardan bazılarını seçerek tanıtmaya karar verdim. Şahsen hepsini kendi telefonuma kurdum, test ettim, ondan sonra tanıtmaya çalıştım. (Uygulamaları indirmek için isimlerine tıklamanız yeterli.)
  • MEB E-okul: Milli Eğitim Bakanlığının hazırlattığı bu uygulama ile artık okulla ilgili hemen hemen bütün işlerinizi kolayca yapabileceksiniz. Yüz binden fazla indirilen bu uygulama 5 üzerinden 3.1 not almış. Bu da kullanıcılar tarafından pek beğenilmediğini gösteriyor. Ya bakanlığımız tarafından daha iyisi yapılana kadar bunu kullanacağız ya da tarayıcı üzerinden e-okula girip işimizi göreceğiz.
  • WPS Office: Hem ücretsiz, hem kullanımı kolay bir ofis uygulaması olup Word, Excell, Powerpoint dosyalarını oluşturmanızı ve düzenlemenizi sağlamanın yanında PDF dosyalarını da açabilmesiyle gönlümde taht kurdu. Mutlaka deneyin!
  • Parchi: Microsoft tarafından üretilmiş bu uygulama henüz ülkemizde kullanıma sunulmamış. Telefonunuzun tuş kilidini bile açmadan kolayca not tutmanızı sağlayan bu uygulamayı APK dosyası olarak indirip telefonunuza atarak yükleyebilirsiniz ya da ülkemize gelmesini bekleyebilirsiniz. Hafif ve kolay kullanımı ile sizi kalem ve kâğıt kullanmaktan vazgeçirebilir.
  • Sınıf Defterim: Yükler yüklemez e-posta adresi ve şifre belirleyip hesap oluşturmanız gereken bu uygulama sınıf defteri doldurmanızda kolaylık sağlıyor. Ancak çok yavaş çalışması yüzünden pek sevmedim.
  • Okuma Yazma Öğreniyorum: Özellikle 1.sınıf okutan öğretmenlerimizin çok işine yarayacak bu uygulama adı üstünde okuma yazma öğretimine yardımcı bir uygulama. Ses ve görsellerle desteklenen uygulama çocukların ilgisini çekecektir.
  • Google Drive: Google amcanın bize sunduğu bu hizmet 15 GB civarı ücretsiz bulut depolama veriyor. Peki, bu öğretmenlerimizin ne işine yarar? Mesela; hazırladığınız sınav sorularını bu depoya atıp okulda indirmeden direkt yazdırabilirsiniz. Böylece cebinizde USB bellek taşımanız gerekmez. Veya telefonunuzdaki fotoğraf ve diğer belgeleri yedekleyebilirsiniz. Ya da gerekli evraklarınızı depoya atıp arşiv oluşturabilirsiniz. Nasıl kullanacağınız tamamen size kalmış.
  • ClassDojo: Öğretmen-öğrenci-veli işbirliği için faydalı bir uygulama gibi görünse de henüz kendim denemedim. Sınıfta yaptığınız etkinlikleri, öğrencilerin kazandığı başarımları, öğrencilerin gelişimlerini anlık olarak velilerle paylaşabildiğiniz bu uygulama İngilizce olarak yayımlanmış durumda. Büyükşehirlerdeki gelişmiş okullarda çalışan öğretmen arkadaşlarımız için ideal olsa da benim gibi küçük yerlerde çalışan arkadaşların pek işine yarayacaktır:)